Jau trešo gadu pēc kārtas piecas Latvijas Universitātes eksakto zinātņu fakultāšu studentu pašpārvaldes apkopoja un sakopoja spēkus un prātus, lai turpinātu izglītojoši, informatīvi aizraujošo pasākumu – Eksakto Zinātņu diena (kas vecajos laikos saucās kā Dabaszinātņu diena). Kā gāja skolēniem? Lasi tālāk!

 

Viss sākās ar lielo sprādzienu 19.martu jeb dienu, kad skolēni ņēma palīgā savas elektroniskās iekārtas un reģistrēja savas komandas pasākumam atbildot uz 10 jautājumiem (divi jautājumi no katras fakultātes). Šogad piereģistrējās 48 komandas.

6.aprīlī pulkstenim sitot 0:00 reģistrēšanās tika pārtraukta un 45 komandām tika nosūtīta mājasdarba tēma: „Saistība starp eksaktajām zinātnēm”, kur skolēni varēja izpausties visdažādākajās iztēles un izdomas variācijās.

Līdz 18.aprīlim saņēmām 26 mājasdarbus, kur idejas izpaudās video, bilžu, prezentāciju kā arī komiksa un dziesmas formātā. Tās pašas dienas vakarā fakultāšu pārstāvji tikās un pie tējas krūzēm izsprieda (ilgi sprieda) kuras būs tās 18 komandas, kas piedalīsies pasākumā.

Tā lūk 18 skolēnu grupas no Daugavpils, Skrundas, Mārupes, Valmieras, Bauskas, Preiļiem, Jelgavas, Rīgas, Jēkabpils, Iļģuciema, Vecumniekiem, Aizkraukles, Jaunpils un Liepājas tikās 25.aprīlī Latvijas Universitātes centrālajā ēkā, lai uzsāktu savu ceļojumu caur piecām zinātnēm!

 

Katras grupas ceļojums iesākās ar katram citu fakultāti. Katrā fakultātē komandas gaidīja trīs pārbaudījumi, kuri tika vērtēti katrs 5 punktu vērtībā.

Latvijas Universitâtes pasâkums skolçniem «Eksakto zinâtòu diena».

Bioloģijas fakultātē skolēnus sagaidīja galvaskauss…  un kā pirmais uzdevums bija 16 skeleta kaulu atrašana galvaskausa skeleta maketā, par laimi tie bija numurēti un latīniskos nosaukumus nebija jāzina.

Nākamajā uzdevumā skolēniem nācās pārbaudīt savu garšas kārpiņu, ožas un zināšanu kvalitāti, jo bija jāatpazīst dažādi garšaugi, kā arī jāpasaka pie kuras augu klases tie pieder, saimniecībā vēlāk noderēs!

Toties trešajā uzdevumā skolēni varēja izbaudīt pavasara burvības un atpūsties, jo bija jāvēro pīļu uzvedība, turklāt, lieliska iespēja bija arī uzcienāt un sadraudzēties ar Rīgas kanāla pamatiedzīvotājiem.

Latvijas Universitâtes pasâkums skolçniem «Eksakto zinâtòu diena».

Datorikas fakultāte komandām kā pirmo uzdevumu lika iziet nelielu orientēšanos, kura bija balstīta uz blokshēmām, un to ejot bija jāatrod atbildes uz jautājumiem, piemēram, cik vārdi atrodami uz Datorikas fakultātes stāvā esošās vitrāžas, cik bibliotēkas atrodas otrajā stāvā, diemžēl vairums komandu uzskatīja, ka LU centrālajā ēkā dzīvo tikai trīs fakultātes.. interesanti, kura tad pazudusi? No atrastajām atbildēm, skolēniem nācās ķerties klāt pirmkursnieka matemātiskajai ikdienai – izrēķināt matricas determinantu.

Otrajā pārbaudījumā skolēniem bija jāiejūtas kārtīga klaviatūr-klabinātāja lomā, jo pārzināt klaviatūras taustiņus no esc līdz ctrl kā minimumu – katra DF studenta ikdiena. Bet kā bija redzams, visas komandas zināja kā salikt ciparus no 1 līdz 0 un kur atrodas „qwerty”.

Toties lielāku iedziļināšanos un meklēšanas prasmes prasīja trešais uzdevums, kur bija jāpielabo CSS (Cascading Style Sheets) dokumenta saturs tā, lai tīmekļa lapa izskatītos kā attēlota bildē.

Latvijas Universitâtes pasâkums skolçniem «Eksakto zinâtòu diena».

Fizikas un matemātikas fakultāte atnācējiem, pirmkārt, lika iejusties inženiera lomā, tika doti materiāli un komandai nācās izveidot mazu elektrodzinēju, ar kura palīdzību varētu pagriezt ratu (gan jau pēc tam uzkonstruēs arī sacīkšu mašīnu).

Tomēr, kā bez kārtīgiem aprēķiniem? Nākamajā uzdevumā komandām bija jāpierāda Pitagora teorēma, kurš vairāk zīmēja, kurš vairāk skaidroja… tomēr bija jāatceras kādreiz tā sauktās „Pitagora bikses”.

Trešajā pārbaudījumā skolēnus ieveda tumšākā stūrī un nostādīja konkrētos punktos. Te pārbaudīja komandas darbu, jo dalībniekiem stāvot norādītajos punktos ar spogulīša palīdzību vajadzēja izvadīt lāzera staru no punkta A līdz B caur visiem komandas dalībniekiem.

GZZF

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē skolēniem pirmajā uzdevumā vajadzēja noteikt augsnei pH ar indikatora maisījuma palīdzību, jo tomēr jāzina, kādā augsnē labāk audzēt!

Tālāk komandas iepazina un atpazina dažādus iežus, tagad nevarēs mierīgi zemi rakt, jo zinās, ko ir uzrakuši. Nāksies izpētīt.

Trešajā pārbaudījumā skolēni parādīja savas precizitātes un redzes spējas, jo bija jāsaliek stereopāri, lai izveidotos 3D attēls (kas vienmēr būs labāk nekā 3D filma!).

Kā arī Ģeogrāfi pacentās ar dažādu āķīgu jautājumu uzdošanu. Vēl arī īpašais uzdevums bija nofotografēties ar savu mīļāko iezi, kur lielu atzinību guva lodīšu smilšakmens.

Latvijas Universitâtes pasâkums skolçniem «Eksakto zinâtòu diena».

Ķīmijas fakultāte komandas pārsteidza ar smaržu pasauli, jo bija jāatpazīst pieci dažādi šķidrumi. Jāsaka, ka spirtu skolēni atpazina lieliski!

Nākamajā pārbaudījumā Ķīmijas fakultātes pārstāvji izlēma iekļaut mazas sportiskas aktivitātes, gaiteņa garumā tika izvietota viktorīna, kur pielietojot zināšanas par ķīmiju un skriešanas prasmes viennozīmīgi varēja gūt augstāko punktu skaitu!

Trešajā uzdevumā skolēniem bija dota iespēja strādāt praktiski. Skolēniem bija jāizvēlas viens vielas iesvars, jāpagatavo tā šķīdums pēc norādījumiem un jātitrē ar iepriekš pagatavotu NaOH šķīdumu. Pēc tam veicot aprēķinus jānosaka vielas masa paraugā. Skolēniem šīs uzdevums prasīja visvairāk laika un pacietības, jo runā, ka titrēšana nav joka lieta!

 

Protams, komandas gaidot rindā uz uzdevumiem varēja atvilkt elpu un cienāties ar sviestmaizītēm, kuras sagatavoja rūpīgās studentu rokas ar Fazer atbalstu!

 

Par rezultātiem:

Pirmo vietu Eksakto Zinātņu dienās 2014 ieguva komanda no Vecumnieku vidusskolas – Krutoni. Otro vietu ieguva Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas pārstāvju komanda – Heksoze. Bet trešo vietu dala divas komandas – Jēkabpils Valsts ģimnāzijas komanda Virzulis un komanda Limonādes Hlaminomonādas no Liepājas pilsētas 12.vidusskolas.

Uzvarētāji saņēma Ilustrētās zinātnes un Ilustrētās vēstures abonementus, Jāņa Rozes grāmatnīcas un gardumus no Skrīveru saldumiem.

 

Uz Skrīveru saldumu dotajiem jautājumiem (11 pareizas atbildes no 11 jautājumiem) vislabāk atbildēja komanda no Iļģuciema vidusskolas – 228.

Par organizatoru favorītiem (jeb komanda, kas visvairāk izcēlās ar baltajām blūzītēm un zilajiem tauriņiem) kļuva komanda no Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas – Jūras lauvas!

Bet kā visaugstāk novērtētais mājasdarbs no organizatoru puses tika atzīts Daugavpils 3.vidusskolas komandas Silence mājasdarbs.

 

Bildītes var lūkot LU foto arhīvā šeit. Vai arī mūsu galerijās šeit.

 

Organizatori:

Bioloģijas fakultātes studentu pašpārvalde: www.biofak.lu.lv

Datorikas fakultātes studentu pašpārvalde: www.datoriki.lv

Fizikas un matemātikas fakultātes studentu pašpārvalde: www.fizmati.lv

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes studentu pašpārvalde: www.geografumafija.lv

Ķīmijas fakultātes studentu pašpārvalde: www.kolba.lv

 

Kā ar liels paldies visiem mūsu atbalstītājiem:

DZM IC: www.dzm.lu.lv

Ilustrētā zinātne un Ilustrētā vēsture: www.ilustretazinatne.lv

Skrīveru saldumi: www.skriverusaldumi.lv

Jāņa Rozes grāmatnīca: www.jr.lv

Fazer: www.fazer.lv

 

Rakstu sagatavoja: Anete Pažusa.