Pirmo reizi nākot uz DF Domes sēdi, ir nedaudz iebiedējoša sajūta. Kā nekā, visi leģendārie pasniedzēji, vadība un spējīgākie studenti. Bet jau pēc pirmajiem Prof. Bičevska jokiem paliek skaidrs, ka te nebūs tā – tikai pa nopietno, vai tikai pa gaisu. Strauji jāmācās balansēt!

Pirmais svarīgais jautājums – mana, kārtējā bakalaura studenta, uzņemšanas Domē jautājums, kas, lai arī izklausās triviāls, ir samērā smags. Un to sarežģītu padara fakts, ka pēc nolikuma, Domē jābut pārstāvētiem gan maģistriem, gan doktorantiem, gan bakalauriem. Pašlaik ir 1 doktorants un 4 bakalauri. Maģistru iztrūkums tādēļ, ka šogad SP nav neviena maģistra. Un atļauties iespējamību kādā brīdī sašķelties tik svarīgā institūcijā mēs nevaram atļauties, tādēļ no ārpuses neviens maģistrs pieaicināts netika. Vēl bēdīgāk – pirmajās 2 balsošanas reizēs neviens maģistrs pat neizrādīja interesi.

Bet nu, atpakaļ pie lēmuma. Šoreiz Dome nolēma nākt studentiem pretī, interpretējot vārdu “pārstāvēt” mums izdevīgā veidā, proti, pēc tam, kad esam apliecinājuši, ka patiesi pārstāvam VISUS studiju līmeņus – tieku apstiprināts.

Un nu sākas jautrība. Izcilības studijas! Pirms turpināt ar sēdes gaitu, paskaidrošu kas tas īsti ir. Izcilības studijas ir pilnīgs jaunums LU, kur DF vēlās būt pionieri. Taču tādēļ, ka tās vēl nav ieviestas nevienā citā fakultātē, DF studenti kādu laiciņu būs nosacītās “jūras cūciņas”, jo neviens nezin kā, un vai, šī programma strādās!

Tātad atzinību par  izcilības studijām, jeb Izcilības sertifikātu students saņem, ja 20% no programmas beigšanai nepieciešamajiem kredītpunktiem ir nokārtoti izcili – ar vērtējumu “10”. Ir jāizšķir arī 2 ļoti nozīmīgi jēdzieni:

  • Izcilības iespēja, jeb i-iespēja, ir atsevišķa sadaļa kursa aprakstā, kur pasniedzējs var definēt, kas ir jāizdara, lai iegūtu 10, jeb izcilību;
  • Izcilības kurss, jeb i-kurss, ir īpašs, paaugstinātas grūtības kurss, ko students var izvēlēties parastā kursa vietā.

Te gan jāpiezīmē, ka ja i-kursā atzīmē >=7, tad šie kredītpunkti tiek skaitīti par i-kredītpunktiem. Savukārt, ja atzīme < 7, tad tiek uzskatīts, ka students šo kursu nav kārtojis.

Pēkšņi – brīnums. Izrādās, ka DF pasniedzēji ir apveltīti ar apslēptām, mākslinieciskām dotībām, jo katram ir sava izpratne par to, kas ir, un kas nav i-iespēja un visiem ar to saistītajiem jautājumiem. Pēc īsas, taču izkladējošas izrādes nonākam pie 4 iespējamajiem i-iespējas variantiem, kas pēkšņi pārvēršas par trim, un tieši pirms balsošanas par diviem. Kurš, kurā brīdī, un ko ar pusi no variantiem izdarīja – grūti pateikt. Mistika.

Tad nu sūrā un grūtā balsojumā tiek pieņemts stingrākais, studentiem nelabvēlīgākais (ja tā var teikt, kas gan ir mans subjektīvais viedoklis), kas nosaka, ka izcilība tiek piemērota tikai atzīmei 10. Mīkstāks variants, kad izcilība var tikt piemērota arī zemākām atzīmēm par vienu, taču svarīgu balsi netiek izvēlēts.

Tad nu atskatīsimies uz svarīgāko no šī teksta raksta:

  • pievērsīsim uzmanību vārdam “var” teikumā par i-iespēju kursa definējumā. Tas nozīmē, ka var arī nebūt. Un tie, kas ir apguvuši kursus pie Prof. Smotrova saskatīs abpusējo implikāciju. Tātad, ja ir definēts – var nopelnīt 10 priekšmetā, nav definēts – atzīmi 10 nav iespējams iegūt. Manuprāt, šī daļa ir jāizskata ar juristu palīdzību, ko arī darīsim.
  • pievērsīsim uzmanību vārdiem “nav kārtojis” attiecībā uz i-kursiem. Tātad, ja students izvēlas i-kursu, taču to nenokārto, veidojas parāds! Kas savukārt var nozīmēt ka spožākie studenti, dažādu apsvērumu dēļ zaudē budžetu.
  • 20%. No gaisa parauts skaitlis. Vai tas ir pietiekami, par daudz, vai par maz? Manuprāt, šeit viedokļi stipri dalīsies pasniedzēju un studentu starpā. Viens no iespējamajiem klupšanas akmeņiem visam ierosinājumam.

Papildus, tika nolemts, ka izcilības studijas tiks uzsāktas no 15. janvāra, un papildus, līdz šim laikam jābūt noteiktām i-iespējām. Programmu direktori – turieties!

Nu lūk. Tas tā īsumā, par to, kas notika sēdē.

Uh, pareizi. Un par Programmēšanas katedras vadītāju tika iecelts Prof. Uldis Straujums. Šajā faktā nekādas īpašas implikācijas studentiem nesaredzēju. Ne pozitīvas, ne negatīvas. Taču tā teikt – laiks rādīs!

Un galu galā. Ļoti labi, ka visus lēmumus, ko Dome pieņēmusi, Dome var arī grozīt. Skaisti, vai ne?

Atjauninājums [14.12.11]
Cits students uzdeva jautājumu – “Kas notiek ar iepriekšējos gados iegūtajām atzīmēm 10?”, kas ir ideāls jautājums.

Ar iepriekšējos gados, tb. pirms i-studijām, iegūtajiem 10 ir interesanti. To, vai konkrētais “10” tiks vai netiks ieskaitīts par i-atzīmi lems konkrētais pasniedzējs. “Un kas notiks ja pasniedzējs vairāk LU nestrādā?”, jūs man jautāsiet – nezinu! Šādus scenārījus Dome vēl neapskatīja. Bet no kopējā pasniedzēju garastāvokļa varēja jaust, ka kopumā pasniedzēji būt pretīmnākoši šajā jautājumā.

Nobeigums no ASV televīzijas pārraides – “Nu jūs zināt!”

DF Domes studentu pārstāvis
Jānis Peisenieks